Příkrmy

Okamžik, kde miminko poprvé ochutná něco jiného než mateřské mléko je svým způsobem výjimečný a každá kultura jej opřádá řadou pravidel, pověr a mýtů. Stejně jako jsou různorodé tyto pověry, liší se v různých kulturách názor na to, kdy a jak by mělo toto první ochutnání proběhnout.

Ze všeho nejlepší je ale nechat to na miminku samotném. To, že je dítě připravené k přijímaní pevné potravy bezpečně poznáte – nespustí z vás oči, když sami jíte, snaží se všemožně dosáhnout na stůl, příbor a zejména do talíře, sleduje vaše ústa při jídle a pomlaskává si.  To všechno jsou signály, které ukazují na to, že je možné miminku nabídnout první příkrm.

Co se týká konkrétní potraviny, výběr je na vás, jako rodičích a na tom, jak vypadá vaše rodinná strava. Každý má jinou představu o tom, co je zdravé a vhodné, obecně je dobré stravovat se vyváženě a rozmanitě. Pro miminko se jako první potravina nabízí něco měkkého, co může ideálně samo držet v ruce a ožužlávat (což je oblíbená činnost všech kojenců) – může to být dušená mrkev, cuketa, dýně nebo banán, jablko, avokádo…

Některé děti se budou hned od začátku chtít nechat krmit lžičkou, jiné vyžadují více samostatnosti a raději se jídlem popatlají samy. Je opět na vás, jak k tomu přistoupíte. Je vhodné brát dítě k rodinnému stolu a ukázat mu jídlo jako vhodný prostředek k nasycení a stolování jako příjemnou událost. Nečekejte ale, že v prvních dvou letech bude dítě jíst velká množství jídla, batolecí období je určeno k postupnému seznamování se s novými chutěmi a konzistencemi. Výhodou je, pokud je dítě i nadále kojené, protože tak je zaručen vhodný a dostatečný kalorický příjem.

Nabízejte dítěti vhodné a rozmanité potraviny, nikdy ho ale k jídlu nenuťte. Nedělejte z jídla divadýlko jen proto, aby dítě pozřelo požadované množství – děti mají divadýlka rády a budou chtít stále další a další představení.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s