Novorozenec

Nejčastější otázky, které zajímají rodiče malých miminek:

  1. Jak je to s kojením?

Novorozenec obvykle tráví většinu dne u prsu. Je normální, že se miminko kojí velmi často a velmi dlouho. Pokud miminko přibírá, má za 24 hodin 6 – 8 počůraných plenek a alespoň jednu pokakanou, není potřeba se tím nijak znepokojovat. Čas strávený kojením je naopak skvělou příležitostí pro maminku k odpočinku.

Pokud miminko nepřibírá nebo nemá dostatek mokrých plenek nebo je kojení pro maminku nepohodlné či dokonce bolestivé, je vhodné kontaktovat poradkyni, která vám pomůže situaci napravit.

Je vždy snadnější a rychlejší řešit potíže co nejdříve, proto neváhejte oslovit poradkyni ve svém okolí.

  1. Co spinkání?

V naší společnosti panuje rozšířená představa, že novorozenec většinu dne prospí. Ano, skutečně takové děti existují a jedno nebo dvě jsem viděla i na vlastní oči. Ty ostatní stráví většinu dne u prsu, také se ráda chovají, houpají, procházejí nebo poslouchají zpívání.

Je normální, že miminko nespí po položení do postýlky.  Ve chvíli, kdy zjistí, že maminka není vedle, spustí poplach. Bystré děti to zjistí velmi rychle.

  1. Přebalování, koupání a další péče

Neexistuje žádné pravidlo ani nařízení, které by bylo nutné dodržovat. Obecně je lepší přebalovat děti po kojení, protože často právě při kojení plenky nejvíce utrpí. Ale záleží vždy na konkrétní situaci, náladě miminka a obsahu plenky.

Ve chvílích, kdy už miminko pláče je lepší upřednostnit kojení, protože čím je dítě rozčilenější, tím hůře se pak uklidňuje.

Koupání je také velice individuální, některá miminka ho zbožňují a může se to stát příjemnou součástí každodenní hygieny, jiné děti se pobytem ve vodě natolik rozčílí, že je lepší koupání omezit jen na to nejnutnější. A jindy zase maminky zjistí, že pro samé kojení a uspávání na koupání ani čas není. Všechno je to normální a není třeba si s tím příliš lámat hlavu.

Obecně platí, že každé miminko je individualita a každá rodina si najde svou cestu, jak se s novým členem sladit. Někdy to může trvat déle, někdy je to rychle ale vždy je lepší dát na vlastní pocity a intuici, než se příliš řídit radami ostatních.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s