Nemoc

Ať už onemocní matka či dítě, je nesmírně důležité pokračovat v kojení a udělat vše proto, aby bylo kojení zachováno.

1. Onemocnění matky – žádné běžné onemocnění a téměř žádné vážné či vzácné onemocnění nebrání kojení. Stejně tak může matka kojit, užívá-li nejrůznější léky nebo když podstupuje různé lékařské zákroky a ošetření.

Při běžných onemocněních (virózy, nachlazení…) může kojící žena užívat volně dostupné léky, zejména ty s lokálním působením (např. pastilky na bolest v krku) jsou naprosto bezpečné. Je dobré informovat lékárníka o tom, že kojíte, ale vězte, že naprostá většina léků je s kojením slučitelná. Vhodnou alternativou mohou být také bylinné čaje (zejména černý bez, lípa). Pokud se jedná o střevní virózu je důležité, aby žena přijímala dostatečné množství tekutin, třeba i ve formě rehydratačního roztoku a nadále kojila. Kojit můžete, i když máte horečku.

Pokud kojící žena musí brát antibiotika je potřeba zvolit taková, která jsou vhodná při kojení (a je jich většina). Informujte lékaře o tom, že kojíte a že si přejete v kojení pokračovat a poraďte se s ním o vhodných lécích. Není potřeba kojení nijak časovat s ohledem na užívání antibiotik, ale pokud máte přibližnou představu o rytmu dítěte, tak je vhodné užít dávku před nejdelší předpokládanou pauzou (pokud by se dítě chtělo nakojit dříve, tak to s klidem udělejte).

Při závažnějších onemocněních, která vyžadují intenzivnější léčbu anebo hospitalizaci je vhodné poradit se laktační poradkyní o nejlepším postupu. Každopádně můžete požadovat, aby kojené miminko bylo hospitalizováno s vámi, pokud máte starší dítě, může vám jej na kojení někdo vodit. Zdravotníci někdy (snad v dobré víře) přemlouvají zejména matky větších dětí, aby přestaly kojit a ulevily tak nemocnému organismu – věřte, že kojení vaše tělo nijak výrazně nezatěžuje a psychická pohoda vaše (i vašeho dítěte), stejně jako všechny benefity kojení pro vás i pro vaše dítě, stojí za překonání případných obtíží.

Kojit můžete i při autoimunitních onemocněních – je to navíc velmi vhodné jako prevence stejného onemocnění u vašeho dítěte. Stejně tak můžete kojit před operací i po narkóze (není potřeba mléko odstříkávat a vylévat, jak bývá často doporučováno).

Při předepisování léků kojící ženě je vždy třeba porovnávat riziko, které může být způsobeno tím, že se k dítěti dostane určité množství léku užívaného matkou, s rizikem, které pro dítě (a matku) představuje předčasné odstavení. V naprosté většině případů jsou rizika spojená s předčasným odstavením mnohem větší.

Pokud máte pochybnosti, poraďte se s vaší laktační poradkyní nebo se obraťte na poradnu sdružení Mamila.

 

2. Onemocnění dítěte – při jakémkoli onemocnění dítěte je kojení klíčové!

Často bývá doporučováno přerušit kojení při průjmovém onemocnění dítěte – nic není vzdálenějšího optimálnímu postupu. Dítě se střevními obtížemi potřebuje jednak jednoduše stravitelnou potravu, která mu dodá dostatek energie a chybějících látek a jednak dostatečný příjem tekutin – toto obojí je obsaženo v mateřském mléce. Nehledě na to, že dítěti, kterému je špatně od žaludku těžko „vnutíte“ jakoukoli potravinu nebo nápoj, zatímco kojení je (obvykle) velmi dobře přijímáno. Bylo by velmi nerozumné zatěžovat už nemocný trávící trakt dítěte potravinou, na kterou dosud není zvyklé, nebo která se tráví obtížněji než mateřské mléko!

Pokud má vaše dítě být hospitalizováno, trvejte na hospitalizaci s ním (v dnešní době už to je poměrně běžné) a nebojte se ho kojit podle jeho chuti. Je možné, že i větší batole se během nemoci prakticky vrátí k plnému kojení – mateřské mléko mu dodá potřebnou energii a podpoří jeho imunitu, nezatěžuje jeho trávení a navíc kojení je jedinečný uklidňující prostředek, který působí lépe než všechny léky proti bolesti.

V případě, že se jedná o vážnější nemoc nebo úraz a vaše dítě je hospitalizováno na jednotce intenzivní péče, pokuste se být co nejvíce s ním. Ačkoli mají různé nemocnice různá pravidla, nikdo vás proti vaší vůli nemůže oddělit od dítěte a ani hospitalizace na JIP není výjimkou. Po dobu, kdy dítě nebudete moci kojit, mléko odstříkávejte, aby se udržela tvorba mléka. Pokud je hospitalizace delší, rozhodně se poraďte s laktační poradkyní.

Další informace o dětech v nemocnici najdete na stránkách Nadačního fondu Klíček nebo se můžete obrátit i na – jsem vystudovaná herní specialistka a zabývám se problematikou hospitalizovaných dětí.

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s