Bojkot?

Odmítání kojení – „bojkot“ – může nastat v jakémkoli věku dítěte, velmi často se vyskytuje u starších kojenců, ale nemusí to být pravidlem. Pro matku je to velmi náročné období, dítě je hladové, neklidné, plačtivé a hlavní „utišovací prostředek“ – kojení – nefunguje.

 

Jak bojkot vypadá?

– Dítě se odmítá přisát k prsu, vzteká se, prs odstrkuje, uklidní se teprve, když ustanou pokusy o přiložení.

– Bojkot může přijít najednou, ale také mu může předcházet různě dlouhé období, kdy se dítě střídavě přisává a nepřisává.

– Některé děti se odmítají přisát v bdělém stavu, ale ve spánku nebo polospánku se kojí.

 

Co dělat při bojkotu?

– Důležité je zachovat klid a trpělivost, být na dítě i nadále milá a v žádném případě dítě nenutit ke kojení.

– Být s dítětem ve velmi intenzivním fyzickém kontaktu, ideálně kůže na kůži (dítě jen v plence, maminka od pasu nahoru nahá), hodně se mazlit, nechat dítě spát na své hrudi, vzít si ho na noc do postele, nosit v šátku či nosítku… Fyzický kontakt jednak vyplavuje oxytocin, který zvyšuje tvorbu mléka a jednak motivuje dítě ke spontánnímu přisátí se.

– Pokud se dítě přisává ve spánku, využít to co nejvíce, při kojení stlačovat prs, aby dítě vypilo co nejvíce mléka.

– Pokud se situace nezlepší během pár dnů, kontaktovat poradkyni, která může doporučit další postupy a pomoci se zvýšením tvorby mléka.

 

Čím je bojkot způsoben?

– Příčinou je snížení tvorby mléka a s tím související snížení rychlosti jeho toku. Ke snižování může docházet postupně (vlivem špatného přisátí, omezování délky či frekvence kojení, používáním dudlíku a/nebo lahve, snahou naučit dítě prospat celou noc, užíváním hormonální antikoncepce…) aniž by dítě nějak významně reagovalo a teprve, když už je tvorba mléka velmi nízká, dá to dítě najevo tím, že se odmítá přisát.

– Výjimečně může dítě bojkotovat kojení po nějakém emočním šoku spojeném s kojením (typické je například když dítě matku při kojení kousne a ta ho příliš silně potrestá) nebo poté, kdy je dítě od matky na delší dobu odděleno a to i když je v péči blízké osoby (třeba babičky).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s