Těhotenství

V těhotenství není potřeba žádná zvláštní činnost nebo aktivita. Jediné, co je důležité, je získat správné informace o kojení, zejména o tom, jak probíhá první kojení a o chování miminka po porodu obecně. První přisátí a kojení totiž ovlivňuje velice zásadním způsobem průběh celého dalšího kojení.

Další, co může být užitečné, je najít si v okolí nějakou ženu, která kojí miminko a jít se podívat, jak takové kojení vlastně vypadá. Kojení je totiž částečně podmíněno instinktem, ale velkou roli hraje i předávaná zkušenost. Dříve bylo běžné, že dívka a mladá žena viděla ve svém okolí další ženy (setra, matka, teta…) v různých fázích mateřství – od těhotenství, přes porod až ke kojení. Kojení tak bylo běžnou součástí života a nebylo třeba žádné zvláštní poradenství nebo příprava, případné problémy dokázaly vyřešit buď zkušené příbuzné nebo porodní bába. To se ukazuje i v současnosti – podle jednoho výzkumu měly ženy, které před narozením svého dítěte viděly nějakou blízkou příbuznou kojit, mnohem méně potíží s kojením a kojily delší dobu, než ženy, které takovou zkušenost neměly.

 

Ať už se žena na kojení připravuje či ne, její tělo se během těhotenství na kojení připravuje velmi intenzivně. Ještě dlouho před tím, než je viditelné těhotenské bříško, se výrazně zvětší prsy. Jsou také citlivější a někdy mohou i bolet (ostatně mnoho žen pozná těhotenství právě podle těchto změn) – je to způsobeno rozvojem mléčné žlázy a tkáně, která později umožní aby se z krve, která proudí zvětšeným krevním řečištěm do prsou, začalo tvořit mléko.

Tato tvorba začne už v 16. týdnu těhotenství. Některým ženám dokonce toto první mléko (mlezivo, kolostrum) z prsů odtéká už v těhotenství, nemá to ovšem žádný vliv na pozdější množství mléka.

Po narození miminka tedy už v prsou mléko je, tvoří se už několik dlouhých měsíců předem. Miminka tedy mohou pít kolostrum už ihned po narození, je ho v prsou přesně tolik a přesně takového složení, aby pokrylo výživové potřeby malého novorozence v prvních dnech.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s